а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неразделен

неразделниот
Вид збор: Придавка
Што не се разделува од некого, што е секогаш заедно со некого, многу близок.
Англиски: inseparable
Примери:
Неразделен другар.
Неразделни пријатели.
Изведенки
неразделност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи