а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неразгазен

неразгазениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 23495
Што не е разгазен, што не е со газење доведен во употреба.
Примери:
Неразгазено патче.
Неразгазени чевли.