а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неразвиен

неразвиени
Вид збор: Придавка
Ранг: 17371
1. Што е физички или умствено слабо развиен; ненапреднат.
Англиски: retarded Албански: i pazhvilluar
Употреба: Медицина
2. Што заостанал во развојот (економски, културен).
Англиски: underdeveloped Албански: i pazhvilluar
Употреба: Економија
Примери:
Неразвиено подрачје.
Неразвиени земји.
3. Што не е расцветан.
Англиски: undeveloped Албански: jo i çelur
Употреба: Биологија
Примери:
Неразвиени цвеќиња.
Изведенки
неразвиеност ж.