а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неразбуден

неразбудениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 36692
1. Што не е разбуден, што уште спие.
2. Несвесен, неосвестен за својата положба, за своите права.
Примери:
Неразбудена работничка средина.