а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неразбран

неразбраниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 19582
1. Што се однесува неразумно, што не покажува разбирање.
Англиски: unreasonable
Примери:
Неразбран човек.
2. Што не е разбран, сфатен.
Англиски: misunderstood
Примери:
Неговото дело остана неразбрано.
Изведенки
неразбрано прил.
Пример: Неразбрано се однесува.