а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неработење

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 32549
Состојба кога не се работи колку што треба или воопшто.
Англиски: idleness
Примери:
Неработењето ништо не донесува.