а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неработен

необработени
Вид збор: Придавка
Ранг: 22421
1. Што не е обработен, што не се обработува.
Англиски: fallow
Примери:
Неработено лозје.
Неработено земјиште.
2. Време кога не се работи.
Англиски: non working
Примери:
Неработен ден.
Неработно попладне.