а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непце

мн. непца
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 7928
Горниот сводест дел од усната празнина.
Англиски: gum Албански: qiellzë
Употреба: Анатомија
Примери:
Тврдо непце.
Меко непце.