а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непроѕирен

непроѕирнииот
Вид збор: Придавка
Што не е проѕирен.
Англиски: opaque
Примери:
Непроѕирна ткаенина.
Непроѕирна завеса.
Изведенки
непроѕирност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи