а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непрофесионален

непрофесионални
Вид збор: Придавка
Што не е професионален.
Англиски: unprofessional
Примери:
непрофесионална работа
Изведенки
непрофесионалност ж.
Пример: крајно штетна и срамна непрофесионалност и аматеризам
FlexiMac
 менување на македонски глаголи