а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непростен

непростениот
Вид збор: Придавка
1. Што не е простен, што не добил простување.
Англиски: inexcusable
Примери:
Непростен грев.
2. Што не се простил, не се збогувал на разделба.
Примери:
Си отиде непростен.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи