а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непроспиен

непроспиени
Вид збор: Придавка
Поминат без или со малку сон.
Англиски: sleepless
Примери:
Непроспиени ноќи.
Изведенки
непроспан прид.
непроспани
Пример: Што направи мајсторот по три непроспани ноќи откако ги виде сметките?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи