а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непропустлив

непропустливиот
Вид збор: Придавка
Што не пропушта вода, воздух, гас и др.
Англиски: impenetrable
Примери:
Непропустлив слој.
Непропустлив материјал.
Изведенки
непропустливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи