а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непрописен

непрописниот
Вид збор: Придавка
Што не одговара, не е во согласност со прописите.
Англиски: irregular
Употреба: Правда
Примери:
Непрописна брзина.
Непрописно растојание.
Изведенки
непрописно прил.
Пример: Паркирал непрописно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи