а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непрооден

непроодениот
Вид збор: Придавка
1. Што уште не почнал да оди, што уште не може да оди.
Примери:
Непроодено дете.
2. Низ кој не може да се оди, да се помине.
Примери:
непроодна шума
Изведенки
непроодност ж.
Пример: Непроодност на патиштата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи