а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непрониклив

непроникливиот
Вид збор: Придавка
Во кој не може да се проникне, да се навлезе, што не може да се разоткрие.
Англиски: impenetrable
Примери:
Непрониклива тајна.
Непрониклива насмевка.
Изведенки
непроникливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи