а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непромислен

непромислениот
Вид збор: Придавка
Што не е добро промислен, недоволно обмислен.
Англиски: unconsidered
Примери:
Непромислена постапка.
Непромислено решение.
Непромислен потег.
Изведенки
1. непромислено прил.
Пример: Непромислено се согласил.
2. непромисленост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи