а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непроменлив

непроменливиот
Вид збор: Придавка
Што не може да се промени, да се измени.
Англиски: unchanging
Примери:
Непроменлива положба.
Непроменливи граници.
Изведенки
непроменливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи