а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непроменет

непроменетиот
Вид збор: Придавка
1. Што не е променет, изменет, што не претрпел промена.
Англиски: unchanged
Примери:
Непроменета состојба.
2. Што не е променет, преоблечен во нова облека.
Англиски: unchanged
Примери:
Отиде в црква непроменет.
Изведенки
непроменетоста ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи