а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непродуктивен

непродуктивниот
Вид збор: Придавка
Што не произведува доволно, што не донесува добивка.
Англиски: unproductive Албански: joproduktiv
Употреба: Економија
Примери:
непродуктивно претпријатие, непродуктивен труд
Изведенки
непродуктивност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи