а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непрогледан

непрогледаниот
Вид збор: Придавка
Што уште не почнал да гледа по раѓањето или што повторно не прогледал.
Примери:
И по лекувањето остана непрогледан.
Непрогледани мачиња.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи