а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непроверен

непроверениот
Вид збор: Придавка
Што не е проверен; што не е сигурен.
Англиски: unconfirmed
Примери:
непроверени податоци, непроверени вести
Изведенки
непровереност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи