а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непркнат

непркнатиот
Вид збор: Придавка
1. Што не никнал.
Примери:
Непркнато семе.
2. Што не се развил, што заостанал во растењето.
Англиски: underdeveloped
Примери:
Непркнато жито.
Непркнати дрвца.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи