а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непријателски

непријателскиот
Вид збор: Придавка
Што припаѓа, што се однесува на непријател и на непријателка.
Англиски: hostile
Примери:
непријателски однос, непријателска војска
FlexiMac
 менување на македонски глаголи