а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неприфаќање

неприфаќањето
Вид збор: Именка, среден род
Одбивање да се прифати.
Англиски: non-acceptance
Примери:
Со неприфаќањето вина за настаните тој даде доволно причини за бојкот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи