а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неприфатлив

неприфатливиот
Вид збор: Придавка
Што не може, не смее да се прифати, што мора да биде одбиен.
Англиски: unacceptable
Примери:
неприфатлив предлог, неприфатлив услов
Изведенки
1. неприфатливост ж.
2. неприфатливо прил.
Тоа е неприфатливо!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи