а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непристрастен

непристрасниот
Вид збор: Придавка
Што не е пристрастен.
Англиски: unbiased, impartial
Примери:
непристрастен набљудувач
непристрастен судија
Изведенки
1. непристрасно прил.
Пример: Го оцени непристрасно.
2. непристрасност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи