а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непристрасен

непристрасниот
Вид збор: Придавка
Што не е пристрасен.
Англиски: impartial
Примери:
непристрасен судски процес
Изведенки
непристрасност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи