а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непристапен

непристапниот
Вид збор: Придавка
До кој нема пристап, до кој не се доаѓа или тешко може да се стигне.
Англиски: inaccessible
Примери:
Непристапни планински врвови.
непристапен терен, непристапна тврдина
Изведенки
непристапност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи