а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неприспосособен

неприспособени
Вид збор: Придавка
Што не е приспособен за некакво дејствување или кон средината, кон условите во кои се наоѓа.
Англиски: unadapted
Примери:
Неприспособен за теренска работа.
Неприспособен кон градскиот начин на живот.
Неприспособен кон зимските услови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи