а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непринципиелен

непринципиелни
Вид збор: Придавка
Што е без принципи, без карактер, без општи правила.
Англиски: unprincipled
Примери:
непринципиелно однесување
Изведенки
непринципиелност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи