а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непринуден

непринудениот
Вид збор: Придавка
Што се изразува слободно, без некоја принуда.
Англиски: casual
Примери:
Непринуден разговор.
Непринудена шега.
Непринудена насмевка.
Изведенки
непринуденост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи