а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неприличен

неприличниот
Вид збор: Придавка
Што не е во согласност со доброто однеcување.
Англиски: indecent
Примери:
Неприлични зборови.
Неприлична постапка.
Изведенки
1. неприлично прил.
Пример: Неприлично се облекува.
2. неприличност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи