а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неприлика

мн. неприлики
Вид збор: Именка, женски род
Непријатна, тешка ситуација или околност.
Англиски: trouble
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Западна во неприлики.
Си навлекува неприлики.
Доведе / извлече (некого) во/од неприлика.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи