а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неприкосновен

неприкосновениот
Вид збор: Придавка
Што е заштитен од туѓи посегања, целосно зачуван, свој.
Англиски: inviolable
Примери:
неприкосновена сопственост
неприкосновен авторитет
неприкосновено право
Изведенки
неприкосновеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи