а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непризнавање

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Лишеност од признавање; неприфаќање, одбивање да се признае нешто.
Англиски: no recognition
Примери:
Непризнавање на правата.
Непризнавање на сопственоста.
Непризнавање на границата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи