а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неприемлив

неприемливиот
Вид збор: Придавка
Што не може, не смее да се прими, да се усвои.
Англиски: unacceptable
Примери:
Неприемлив туѓ збор.
неприемливо решение
Изведенки
неприемливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи