а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непридржување

Вид збор: Именка, среден род
игнорирање, непочитување
Англиски: disregard
Примери:
За непридржување до работното време во туристичките објекти се наплаќа казна.
Непридржување на болниот кон лекувањето или нередовно лекување.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи