а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неприготвен

неприготвениот
Вид збор: Придавка
Што не е приготвен; неподготвен.
Англиски: unprepared
Примери:
Неприготвен за поаѓање.
Неприготвен ручек.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи