а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непречен

непречени
Вид збор: Придавка
Што не е спречуван, што нема пречки.
Англиски: unhindered
Примери:
Непречен развој.
Изведенки
непречено прил.
Пример: Непречено напредува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи