а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непрецизен

непрецизниот
Вид збор: Придавка
Што не е прецизен.
Англиски: inaccurate
Примери:
Во моментот кога има план, па дури и да е малку непрецизен, тој веќе има огромна предност во однос на оние што немаат каков било план.
Изведенки
1. непрецизно прил.
2. непрецизност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи