а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непретпазлив

непретпазливиот
Вид збор: Придавка
Што не е претпазлив, што не презема мерки на претпазливост.
Англиски: imprudent, careless
Примери:
непретпазлив работник
Изведенки
1. непретпазливо прил.
Пример: Истрча на улица непретпазливо.
2. непретпазливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи