а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непрестаен

непрестајниот
Вид збор: Придавка
Што не престанува.
Англиски: permanent
Примери:
непрестајно движење
непрестајна врева
Изведенки
непрестајно прил.
Пример: Непрестајно свети.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи