а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непресметлив

непресметливи
Вид збор: Придавка
Што не може да се контролира, да се совладува, што по своите постапки, со своето однесување не може да се смета за нормален.
Англиски: unpredictable, incalculable
Примери:
непресметлив човек
Изведенки
непресметливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи