а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непреработен

непреработениот
Вид збор: Придавка
1. Што не е преработен, што не е подложен на обработка; суров.
Англиски: unprocessed
Примери:
Непреработен тутун.
2. Што не е повторно обработен; непреправен, неизменет.
Англиски: unedited
Примери:
Непреработена статија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи