а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непреоден

непреодниот
Вид збор: Придавка
1. Преку кој не може да се помине.
Примери:
Непреодна густа шума.
Непреодна река.
2. Глагол што означува дејство кое не излегува надвор од вршителот и не преминува на предмет:
Англиски: intransitive
Употреба: Граматика
Примери:
Сонцето свети.
Изведенки
непреодност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи