а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непремостлив

непремостливи
Вид збор: Придавка
Што не може да се премости, да се совлада.
Англиски: unbridgeable
Примери:
Непремостливи разлики.
Непремостливи тешкотии.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи