а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непрекинат

непрекинатиот
Вид збор: Придавка
Што не е прекинат.
Англиски: uninterrupted
Примери:
Непрекинати врски.
Изведенки
1. непрекинато прил.
Пример: Снегот паѓаше непрекинато два дена.
2. непрекинатост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи