а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непрежален

непрежалениот
Вид збор: Придавка
1. Што не е прежален, за кој уште се жали.
Примери:
Непрежалена младост.
2. Што не може да се прежали.
Примери:
Непрежална загуба.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи