а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

непредвидлив

непредвидливиот
Вид збор: Придавка
Што не може да се предвиди.
Англиски: unforeseeable
Примери:
Судбината е непредвидлива.
Непредвидливи настани.
Изведенки
непредвидливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи